Silikono hidrogelis ir hidrogelis tai dvi labai populiarios medžiagos, naudojamos kontaktinių lęšių gamyboje.
Hidrogelio lęšiai yra senos kartos kontaktiniai lęšiai. Šiuose lęšiuose deguonį akiai perduoda lęšyje esantis vanduo. Kuo hidrogelio lęšiuose vandens kiekis didesnis, tuo daugiau deguonies jie praleidžia. Dažnai didesnis vandens kiekis lemia ir didesnį komfortą akyje. Didesnio vandeningumo lęšiai būna patogesni, tačiau dėl to jie būna ir minkštesni, ko pasekoje lengviau plyšta.
Silikono-hidrogelio (dažnai vadinami tiesiog silikoniniais) lęšiai yra naujos kartos lęšiai, deguonies praleidžiantys 5-6 kartus daugiau nei hidrogelio lęšiai. Šiuose lęšiuose pagrindinis deguonies pernešėjas akiai yra nebe vanduo, o silikonas. Silikono-hidrogelio kontaktiniai lęšiai dar yra skaidomi į tris papildomas kartas.
Pirmoji karta sukurta maždaug prieš dešimt metų. Šios kartos lęšiams būdingas požymis - mažas vandeningumas ir didelis deguonies pralaidumas. Pirmos kartos lęšiuose, net ir nedaug didėjant vandens kiekiui, jų deguonies pralaidumas stipriai mažėja. Todėl siekiant didesnio deguonies pralaidumo ir mažinant vandens kiekį lęšyje, pirmos kartos silikono-hidrogelio lęšiai yra gan kieti. Juos patogu mokintis dėtis pradedančiajam nešiotojui, tačiau dėl savo kietumo tokie lęšiai nėra labai patogūs.
Antroji silikono-hidrogelio lęšių karta nedaug skiriasi nuo pirmosios, tačiau ji savo sudėtyje turi papildomą drėkinimo agentą, kuris leidžia padidinti vandens kiekį lęšyje neprarandant deguonies pralaidumo.
Naujausia silikono-hidrogelio kontaktinių lęšių karta yra trečia. Šios kartos lęšių medžiagos struktūra kitokia nei pirmosios ir antrosios, todėl ji leidžia išlaikyti ir didelį vandens kiekį lęšyje, ir didelį deguonies pralaidumą.
Silikono-hidrogelio kontaktiniai lęšiai savo savybėmis yra žymiai pranašesni už hidrogelio kontaktinius lęšius, tačiau kai kurie žmonės yra alergiški silikono medžiagai ir dėl to gali nešioti tik hidrogelio lęšius. Taip pat hidrogelio lęšiai gali būti renkamiesi ir dėl mažesnės jų kainos.